Wywiad Polskie Radio – sankcje, DCFTA, UE-Ukraina

Mowię o przedluzeniu sankcji dla Rosji przez UE do lipca 2016 i o przewidywanych skutkach wejścia w życie umowy UE-Ukraina nt stowarzyszenia i strefy wolnego handlu DCFTA. Link audycji Świat w powiększeniu

Rozmowy pomiędzy Unią Europejską, Ukrainą a Rosją w sprawie umowy handlowej między Brukselą a Kijowem nie przyniosły porozumienia. Poniedziałkowe konsultacje miały być negocjacjami „ostatniej szansy”. O sprawie w Świecie w Powiększeniu mówili prof. Katarzyna Żukrowska ze Szkoły Głównej Handlowej i Paweł Zalewski, były europoseł.


Unijno-ukraińska umowa o wolnym handlu wejdzie w życie 1 stycznia 2016 roku. Moskwa w związku z tym planuje działania odwetowe, m.in. zawieszenie rosyjsko-ukraińskiej umowy o strefie wolnego handlu.

– To nie będzie łatwe dla Ukrainy – przewidywała w Polskim Radiu 24 prof. Katarzyna Żukrowska. – W ocenie ekonomistki, obecna sytuacja Ukrainy przypomina moment, w którym Polska rozpoczynała transformację. – Wtedy zliberalizowaliśmy gospodarkę i mogliśmy konkurować tylko z Zachodem – przypominała ekspertka.

Jak komentował w Polskim Radiu 24 Paweł Zalewski, współprzewodniczący Polsko-Ukraińskiego Forum Partnerstwa, zmiana kierunku może Ukrainie wyjść na dobre. – Budowanie eksportu w oparciu o rynki zachodnie jest korzystne. Kontakty gospodarcze z Zachodem nie są bowiem obarczone czynnikami politycznymi, tak jak to jest w przypadku Rosji – zauważył ekspert.

Tymczasem unijne sankcje gospodarcze wobec Rosji – związane z działaniami Moskwy na wschodzie Ukrainy – zostały przedłużone. Decyzja została opublikowana w Dzienniku Urzędowym Unii Europejskiej.

Więcej w całej rozmowie.

Źródlo: Polskie Radio 24/IAR/mp/pj

Dodaj komentarz